هدف‌گذاری گل‌گهر برای توسعه طرح‌های ملی

هدف‌گذاری گل‌گهر برای توسعه طرح‌های ملی

جمهوری اسلامی ایران حدود ۵ هزار و ۵۰۰ معدن فعال دارد که از این تعداد هر سال به‌طور متوسط ۴۰۰ میلیون تن ماده معدنی استخراج می‌شود.

ایران معدن؛‌ کشور ما با برخورداری از ۶۸ نوع ماده معدنی از لحاظ تنوع، رتبه دهم جهان را دارد و با اکتشاف و شناسایی حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی که حدود ۴۰ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است در جایگاه پانزدهم دنیا ایستاده است.

 اهمیت بخش معدن وقتی پررنگ‌تر می‌شود که تحریم‌ها در حوزه نفت و به تبع آن کاهش درآمدهای این ماده معدنی را در کشور لحاظ کنیم. برخی کارشناسان باور دارند که باتوجه به کاهش قیمت نفت شرکت‌های بزرگ معدنی به‌دلیل داشتن ذخایر، زیرساخت‌ها و توانمندی لازم می‌توانند در جهت تحقق شعار جهش تولید گام‌های موثری بردارند.

به‌طور مثال منطقه معدنی گل‌گهر با داشتن معادن غنی از سنگ‌آهن در جایگاه یکی از مطرح‌ترین قطب‌های فعال معدنی، صنعتی در خاورمیانه و دارای قابلیت‌های بسیاری برای تبدیل شدن به منطقه‌ای بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان است. گل‌گهر این توانمندی را دارد که در سال جهش تولید گام‌های موثری بردارد و جایگاه ایران را در دنیا ارتقا دهد.

صمت در این شماره خود با مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر درباره اهمیت جهش تولید و اقدامات این شرکت گفت‌وگو کرده که می‌خوانید.

گل‌گهر؛ توانمند در تولید

جمشید ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر درباره اهمیت شعار جهش تولید به صمت گفت: بدون شک این نام‌گذاری در امتداد شعار سال قبل یعنی رونق تولید است و در این زمینه مجموعه گل‌گهر همچون گذشته، در سال جدید نیز به‌دنبال تحقق این شعار خواهد بود. مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اشاره به دشواری‌های سال گذشته به تشریح اقدامات گل‌گهر برای رونق تولید پرداخت و گفت: سال ۱۳۹۸ سال بسیار سختی بود اما در مجموعه‌های معدنی و شرکت‌های بزرگی مثل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر شاهد توانمندی‌هایی در تولید و توسعه موفقیت‌ها بوده‌ایم. هرچند تحریم اثرات زیان‌آوری برای برخی حوزه‌های اقتصادی داشت اما شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر توانست با تلاش و برنامه‌ریزی، شناخت موانع و دور زدن تحریم‌ها تا حدود زیادی راهگشای جهش تولید باشد. ملارحمان با اشاره به اقداماتی که در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر برای رشد تولید انجام شد، ادامه داد: سال گذشته گام‌های بزرگی در حوزه تولید برداشته شد و شعار رونق تولید به‌خوبی تحقق پیدا کرد.

رکوردهای تولیدی خوبی به ثبت رسید و بسیاری از طرح‌های بزرگ این منطقه از کشور با حضور مقامات دولتی افتتاح و بهره‌برداری شد. او گفت: در سال ۹۸ به همت سربازان و جهادگران عرصه معدن و صنعت باوجود بحران ناشی از بیماری کرونا در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر شاهد رشد ۳ درصدی تولید و ۴۳ درصدی فروش محصولات در مقایسه با سال ۱۳۹۷ بوده‌ایم. او در مقایسه تولید محصولات سال ۹۷ و ۹۸ گفت: در سال ۹۷ حدود ۱۱.۷ میلیون تن گندله و ۱۴.۶ میلیون تن کنسانتره و در سال ۹۸ حدود ۱۲.۱ میلیون تن گندله و ۱۵ میلیون تن کنسانتره تولید شد. درمجموع تولید گندله و کنسانتره در سال ۹۷ حدود ۲۶.۳ میلیون تن و در سال بعد ۲۷.۲ میلیون تن بوده که در مجموع رشد ۳ درصدی داشته است.

ملارحمان همچنین در مقایسه فروش ریالی محصولات سال ۹۷ و ۹۸ بیان کرد: در سال ۹۷ در بخش گندله ۷۷.۱۸۱ میلیارد ریال و در بخش کنسانتره ۱۲.۷۹۵ میلیارد ریال فروش داشته‌ایم و درمجموع سال ۹۷ فروش ما حدود ۹۰.۹۶۲ میلیارد ریال بوده است. در سال ۹۸ در بخش گندله ۱۱۴.۵۲۰ میلیارد ریال و در بخش کنسانتره ۱۶.۰۰۵ میلیارد ریال فروش داشته‌ایم که درمجموع حدود ۱۳۰.۵۲۶ میلیارد ریال بوده است.

فروش ریالی ۲سال گذشته در مجموع رشد ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد. او تاکید کرد: در اسفند ۹۸ شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر باوجود مشکلات ناشی از بیماری کرونا بیش از ۲.۱ میلیون تن محصول تولید کرده و بیش از ۱۱.۸۲۳ میلیارد ریال فروش داشته است. این مقادیر در مقایسه با اسفند ۹۷ به ترتیب رشد ۲۲ درصدی و ۷۱ درصدی را نشان می‌دهد. مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به تشریح برنامه این شرکت در سال جدید پرداخت و گفت: در سال جدید طرح‌های بزرگ و ملی که در منطقه گل‌گهر در حال اجرا است با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد.

به‌طور مثال باتوجه به اینکه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیاز صنایع فولادی کشور را تامین می‌کند، تمام تلاش خود را برای تامین مواد اولیه این صنعت به‌کار می‌بریم. او تاکید کرد: همکاری ما برای تامین مواد اولیه صنایع فولادی می‌تواند شرایط خوبی را برای اقتصاد کشور فراهم کند.

ملارحمان در پاسخ به این پرسش که باوجود شیوع کرونا چطور می‌توان جهش تولید را محقق کرد، گفت: از ۲ ماه گذشته که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرد، تمامی شرکت‌های منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر با نظارت کمیته پیشگیری و مقابله با کرونای شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر طرح فاصله‌گذاری را اجرایی کرده و اقدامات لازم برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا را به‌طور جدی در نظر گرفته‌اند.

بخش معادن، می تواند از جلوه های برجسته جهش تولید شود

بخش معادن، می تواند از جلوه های برجسته جهش تولید شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین جلسه شورای عالی معادن این وزارتخانه در سال ۹۹، گفت: بخش معادن و صنایع معدنی امسال می توانند از جلوه های برجسته جهش تولید در کشور باشد و شخصاً از فعالان و مسئولان حوزه معادن انتظار دارم جایگاه این حوزه را در سال پیش‌روی پررنگ‌تر از پیش نمایند.

به گزارش ایران معدن، رضا رحمانی افزود: شورای عالی معادن به عنوان تنظیم کننده امور این بخش می‌تواند به توسعه بخش معدنی و صنایع معدنی در کشور کمک شایان توجهی نماید؛ البته عملکرد این شورا با توجه به حضور با انگیزه و نگاه کارشناسانه اعضا در طول سال گذشته قابل تقدیر بوده است.

 وی اضافه کرد: این شورا، فقط یکی از وجوه کاریش رسیدگی به پرونده‌های ارسالی از استان هاست؛ در اصل شورای عالی معادن وظیفه مهمی در حوزه معادن و صنایع معدنی و توسعه این بخش مهم و مولد در سطح کشور دارد.

رحمانی در این جلسه با اشاره به بخشی از اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۸ برای رونق تولید در کشور، گفت: فقط در حوزه ساخت داخل رقمی بیش از ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار کالا و تجهیزات داخلی سازی شده و شاهد کاهش ارزبری اقلام وارداتی مشابه بوده ایم.

وی تصریح کرد: نتایج داخلی سازی کالاها و تجهیزات در سطح کشور کاملاً مشهود است و خوشبختانه با توجه به استقبال خوب مردم و تولید کنندگان، گام‌های بسیار خوبی نیز در این حوزه برداشته شد و برخلاف تحلیل دشمنان که منتظر تعطیلی صنعت کشورمان در اواخر سال ۹۷ بودند، در سال ۹۸، نه تنها شاهد افزایش تولید بودیم بلکه در بسیاری از بخش ها رونق تولید به معنای واقعی کلمه تحقق یافت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در طول سال ۹۸ تولیدات بیش از دوسوم کالاهای منتخب صنعتی و معدنی کشور افزایشی بوده و فقط در صنعت مس با ثبت رکورد در تولید نسبت به ۴۰ سال گذشته، صادرات برای اولین بار در این حوزه دو برابر افزایش داشت و برای اولین بار کارخانه اسید سولفوریک در مجتمع مس سرچشمه راه اندازی شد.

رحمانی افزود: در این مدت ۱۴۶ معدن کوچک احیا و مجدداً فعال شدند و در بخش اکتشافات اقدامات بزرگی صورت پذیرفت؛ به تعبیری مجموعاً در حوزه معادن در سال رونق تولید شاهد توفیقات خوبی بودیم.

وی اضافه کرد: سال ۹۹ که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان “جهش تولید” نامگذاری شده است در واقع ادامه سال رونق تولید و مکمل اهداف عالیه آن است؛ لذا باید همه رشته ها و بخش های مختلف صنعتی و معدنی کشور خود را مهیا کنند تا به نتایج و اهداف حداکثری نامگذاری سال ۹۹ نیز دست پیدا کنیم.

رحمانی ادامه داد: با توجه به نتایج مثبت و موفق محورهای هفتگانه فعالیت وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال رونق تولید، همه ۷ محور در سال ۹۹ نیز در دستور کار خواهند بود؛ البته در روند اجرا، برنامه ها و پیوست هایی برای حصول نتایج موثرتر مدنظر قرار گرفته که به عنوان نمونه در بخش توسعه صادرات، در برنامه سال ۹۹ پیوستی نیز با عنوان مدیریت واردات با رویکرد تقویت و توسعه بازارهای داخلی در دستور کار قرار گرفته که این امر در راستای منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری است.

وی گفت: همچنین در حوزه فناوری، امسال تولید محصولات دانش بنیان در دستور کار است و در صدد این هستیم سهم مناسبی از صادرات غیرنفتی را به صادرات محصولات دانش‌بنیان اختصاص دهیم و در این خصوص روی شاخص های کمی و کیفی توسعه ای این حوزه تاکید ویژه شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در سال ۹۸ به برکت نامگذاری سال “رونق تولید” موج و روحیه جدیدی در بخش‌های مرتبط و موثر در حوزه تولید و صنعت کشور ایجاد شد و امسال امیدواریم برای تحقق جهش تولید اتفاقات بزرگتری را شاهد باشیم و این نیازمند هم افزایی و نگاه همسوی همه مردم است که ضرورت دارد اقدامات فرهنگی متناسبی را نیز مدنظر قرار دهیم.

رحمانی با اشاره به فرمایش رهبری در خصوص اینکه “راهکار اصلی حل مشکلات کشور توجه به بخش تولید است”، گفت: این نگرش باید به یک فرهنگ عام در سطح کشور و در میان آحاد مردم تبدیل شود و باید باور کنیم که یکی از آثار و جلوه های توجه به تولید، رفع بیکاری در مناطق مختلف کشور است.

وی افزود: حتی در شرایط موجود و به دنبال شیوع جهانی کرونا، پیش بینی هایی که از روند بازار فلزات اساسی در دنیا برای چند ماه آینده ارائه می شود؛ شخصاً معتقدم که معادن و صنایع معدنی کشورمان از ظرفیت های مناسبی برای جهش برخوردار است و حتی با لحاظ تمامی سناریوها، در این بخش می توانیم گام های موثری برداریم و با اولویت گذاری های دقیق تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و مانع توقف تولید در این حوزه شویم.

وزیر صمت بیان کرد: خوشبختانه اکثر مرزهای صادراتی ما فعال هستند و حمل و نقل ریلی و جاده ای کالاهای کشور به فعالیت مشغولند، ما نیز تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا صادرات متوقف نشود؛ در همین یک ماه اخیر و پس از شیوع بیماری کرونا حمل و نقل کالا حتی با افزایش نیز مواجه بوده است.

رحمانی تاکید کرد: باتوجه به اکتشافات موجود پتانسیل های بسیار خوبی در حوزه معادن داریم و باید در تامین مالی و سرمایه‌گذاری سراغ شیوه‌های جدید و نو برویم و خوشبختانه آمادگی لازم هم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد و ضرورت دارد روند سرمایه گذاری ها را تسهیل و به بخش خصوصی اعتماد کافی داشته باشیم.

وی افزود: امسال هدف گذاری ما افزایش واگذاری ها در بخش معادن و صنایع معدنی به مردم و بخش خصوصی است، البته این امر منوط به سرمایه گذاری موثر و افزایش تولیدات و استخراج مواد معدنی است که بر اساس برنامه تدوین شده در بخش معدن در حوزه بهره برداری و استخراج ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش مورد نظر است و این امر مسلماً می تواند منشا تحول بزرگی در بخش معدن و صنایع پایین دستی آن شود.

رحمانی در پایان تاکید کرد: در سال جهش تولید یکی از پیشران های اقتصاد حوزه معدن و صنایع معدنی است؛ خوشبختانه در این حوزه و در سال رونق تولید عملکرد خوبی داشتیم و باید اقدامات انجام شده در طول سال جدید تداوم یابند و تقویت شوند.

طلا رکورد ۷ ساله را شکست/ طلا به بالاترین رقم ۷ سال گذشته یعنی ۱۷۱۵ دلار رسید

طلا رکورد ۷ ساله را شکست/ طلا به بالاترین رقم ۷ سال گذشته یعنی ۱۷۱۵ دلار رسید

در حالی که افزایش نگرانی ها از افت شدیدتر اقتصاد جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا موجب افزایش اشتها برای سرمایه گذاری در بازار طلا شده، قیمت فلز زرد روز سه شنبه به بالاترین رقم بیش از ۷ سال گذشته رسید.

به گزارش ایران معدن، در حالی که افزایش نگرانی ها از افت شدیدتر اقتصاد جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا موجب افزایش اشتها برای سرمایه گذاری در بازار طلا شده، قیمت فلز زرد روز سه شنبه به بالاترین رقم بیش از ۷ سال گذشته رسید.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰٫۱ درصد افزایش به ۱۷۱۵ دلار و ۲۵ سنت رسید. اوایل امروز قیمت فلز زرد به بالاترین رقم از دسامبر ۲۰۱۲ یعنی ۱۷۲۲ دلار و ۲۰ سنت رسیده بود. قیمت طلا در بازار آمریکا هم امروز با نیم درصد رشد به ۱۷۷۰ دلار و ۲۰ سنت رسید.

در حالی که ارزش سهام در بازار آمریکا شاهد رشد بوده، شاخص های بورس های آسیایی نیز امروز شاهد رشد محدودی بود، هرچند که نگرانی ها از طولانی شدن تعطیلی بخش عمده ای از اقتصاد جهانی همچنان موجب کاهش اعتماد سرمایه گذاران گشته است.

نتایج نظرسنجی رویترز نشان می دهد، در حالی که ویروس کرونا موجب فلج شدن اقتصاد جهانی و افت شدید تقاضا گشته، کاهش صادرات چین می تواند در ماه مارس نیز ادامه یابد.

کنگره آمریکا روز دوشنبه نتوانست به توافقی بر سر ارائه یک بسته کمک اقتصادی جدید ضد کرونا دست یابد، زیرا اختلاف نظرها بین نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه در این زمینه همچنان به قوت خود باقی است.

بر اساس تحقیق جدید یک موسسه آمریکایی، افت شدید اقتصادی و هزینه های سرسام آور برای طرح های نجات اقتصادی کسری بودجه سال ۲۰۲۰ دولت آمریکا را تقریبا ۴ برابر خواهد کرد و به رقم بی سابقه ۳٫۸ تریلیون دلار خواهد رساند. همچنین انتظار می رود تولید اقتصادی امریکا ۱۸٫۷ درصد کاهش یابد.

صندوق بین المللی پول نیز دیروز اعلام کرد وام هایی فوری به ۲۵ کشور عضو اعطا می کند.

کرونا بازار تقاضای مس چین را رونق بخشید

کرونا بازار تقاضای مس چین را رونق بخشید

تقاضای مس چین به منظور ساخت ونتیلاتور برای مبارزه با ویروس کرونا افزایش می یابد.

به گزارش ایران معدن، به نقل از وب سایت Business Time در پی انتشار ویروس جدید کرونا در سطح جهان تقاضای مس در چین به دلیل سفارش جهانی ساخت دستگاه ونتیلاتور(دستگاه تنفس مصنوعی) برای مبارزه با این ویروس رشد قابل توجهی یافته است. خودروسازان و تولیدکنندگان دستگاه های تهویه هوا در چین و برخی تولیدکنندگان دیگر در نظر دارند برای کمک به بیماران مبتلا به کرونا به ساخت دستگاه ونتیلاتور بپردازند.

یک تاجر چینی از سفارش ۲۰۰۰ دستگاه ونتیلاتور از سوی برخی ایالات آمریکا و کشورهای بزرگ اروپایی خبر داد. خودروسازان و تولیدکنندگان دستگاه های تهویه هوا کار خود را برای ساخت این سفارش ها آغاز کردند. لازم به ذکر است که برای ساخت هر دستگاه ونتیلاتور حدود یک تا دو کیلو مس مورد نیاز است.

این در حالی است که توقف تولید در پرو و آفریقای جنوبی و نیز محدودیت های معدنکاری در سایر نقاط آفریقا و آمریکای جنوبی عرضه جهانی مس را مورد تهدید قرار داده است.

چشم انداز تقاضای مس مطیع تنش های اقتصادی جهان است و به گفته برخی بازرگانان تقاضای بالای دستگاه ونتیلاتور تاثیر بلندمدت بر تقاضای فلز سرخ نخواهد داشت.

شیوع ویروس کرونا از دسامبر ۲۰۱۹ میلادی در استان ووهان چین آغاز شد و در حال حاضر تقریبا تمام کشورهای جهان را در برگرفته است.

درخواست پروانه اکتشاف برای ۲۸۱ محدوده معدنی توسط ایمیدرو/ شناسایی ۷۶۰ محدوده امیدبخش

درخواست پروانه اکتشاف برای ۲۸۱ محدوده معدنی توسط ایمیدرو/ شناسایی ۷۶۰ محدوده امیدبخش

از ابتدای فعالیت های اکتشافی ایمیدرو تاکنون، تعداد ۷۶۰ محدوده امیدبخش جدید شناسایی شده و برای ۲۸۱ محدوده درخواست پروانه اکتشاف صادر شده است. تاکنون برای ۷۳ محدوده پروانه اکتشاف صادر شده که سازمان ایمیدرو در حال فعالیت بر روی این محدوه ها است.

به گزارش ایران معدن، گزاش ها حاکی است، با توسعه فعالیت های اکتشافی بیش از ۱.۱ میلیارد تن به ذخیره معدنی کشور افزوده شده است.

سازمان ایمیدرو از نیمه دوم سال ۹۷، ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع به وسعت فعالیت های اکتشافی خود افزود تا مجموع اکتشافات ایمیدرو به ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع برسد.

این طرح‌ها بر روی مواد معدنی مختلف نظیر آهن، زغال سنگ، پلی متال، طلا، مس، آنتیموان، سرب و روی، کرومیت، تیتان، نیکل، مولیبدن، باریت، فسفات، بوکسیت، شورابه ها(پتاس، منیزیم، لیتیوم و…) اجرا خواهد شد.

استفاده از روش های نوین اکتشاف

بنابر این گزارش، یکی از برنامه های سال جاری ایمیدرو، توسعه و ارتقای بانک اطلاعاتی مکان محور GIS است. این سیستم در حفظ و ذخیره و پردازش داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این سازمان در نظر دارد از روش های نوین دیگری از جمله “الکترومگنتیک” استفاده کند. دراین روش کانسارهای عمیق با روش های مختلفی اکتشاف می شود.

در حال حاضر میزان ذخیره شناسایی شده کشور حدود ۶۰ میلیارد تن بود که از این رقم ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

هشدار!!!! نسبت به کلاهبرداری افراد سودجو با اسامی فعالین معتبر معدنی آگاه باشید!!!!

هشدار!!!! نسبت به کلاهبرداری افراد سودجو با اسامی فعالین معتبر معدنی آگاه باشید!!!!

اطلاعیه
خانه معدن ایران نسبت به کلاهبرداری افراد سودجو با بهره برداری از اسامی فعالین معتبر معدنی در جامعه هشدار داد.


روابط عمومی خانه معدن ایران اعلام می‌دارد، هیچگونه تماس تلفنی از طریق اعضای هیات مدیره خانه معدن ایران برای دریافت مبالغ کمک جهت حوادثی از قبیل تصادف یا…صورت نمی‌گیرد، تقاضا دارد ضمن هوشیاری و مراقبت و آگاه‌سازی همه افراد و فعالین محترم معدنی در صورت مواجهه با این موارد بلافاصله موضوع را به پلیس ۱۱۰ اطلاع‌رسانی فرمایند.

احیای معادن کوچک همسو با جهش تولید دنبال می‌شود

احیای معادن کوچک همسو با جهش تولید دنبال می‌شود

رییس خانه معدن ایران گفت: یکی از دستاوردهای پارسال در بخش معدن، موضوع احیای معادن کوچک مقیاس بود که امسال هم همسو با برنامه جهش تولید دنبال خواهد شد.

ایران معدن؛ «محمد رضا بهرامن» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: موضوع احیای معادن کوچک مقیاس که در واقع مربوط به معادنی است که تعطیل شده‌اند، ابتدا از سوی خانه معدن ایران در چارچوب تفاهمنامه با تشکلها و شرکتهای بخش معدن و صنایع معدنی در بهمن ماه ۹۶  کلید خورد، اما اردیبهشت امسال با حکم وزیر صنعت برای رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو، این مساله مهم وارد فاز عملیاتی شد و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو در متن این موضوع قرار گرفت.

پیش از این وزارت صنعت، معدن و تجارت شمار معادن فعال را پنج هزار و ۵۰۰ معدن اعلام کرده بود و حدود چهار هزار معدن هم راکد و غیر فعال نیز منظور شد.

رییس خانه معدن ایران اضافه کرد: امروز باید از اختیارات شورای عالی معادن ایران بهره گرفت تا در روند احیای معادن کوچک مقیاس تسریع شود و اکنون شورای یاد شده، بخشی از وظایف خود را در این ارتباط به ایمیدرو (شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران) تفویض کرده تا موضوع سرعت گیرد و زیر ساخت ها مهیا شده و تیم نظارتی (مرکب از خانه معدن، اتاق ایران، معاونت امور معادن وزارت صنعت و مدیریت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی) هم تشکیل می شود.
وی گفت: بنابراین احیای معادن کوچک مقیاس در حوزه عملکردی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی قرار گرفته و از طرحهای اقتصاد مقاومتی محسوب می شود و انتظار می رود علاوه بر افزایش میزان استخراج مواد معدنی، نقش موثر در تامین خوراک صنایع معدنی به دنبال داشته باشد.

سالیانه بطور متوسط ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از معادن فعال استخراج می شود که ۶۰ تا ۶۵ درصد آن اختصاص به مصالح ساختمانی دارد.

بهرامن خاطرنشان ساخت: براساس ارزیابی از معادن تعطیل شده توسط تیم احیای معادن، اکنون با سه رویکرد این موضوع دنبال می شود، نخست: بهره بردار صلاحیت ندارد، دوم بهره بردار از توان مالی لازم برخوردار نیست و سوم اینکه ذخایر معادن به پایان رسیده است.
وی تصریح کرد: اکنون تیم احیای معادن در سطح کشور این فاکتورها را مورد توجه قرار می دهد و در واقع کمک بزرگی است به متولی بخش معدن (معاونت معدنی وزارت صنعت) که این چرخه فعال شود.
به گفته رییس خانه معدن ایران، امروز برای احیای معادن کوچک مقیاس و روان سازی آن باید از توانمندی هربخش استفاده شود و عملکرد در این ارتباط یکسویه معنا پیدا نمی کند.

جعفر سرقینی معاون پیشین امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت پارسال گفته بود،  تمام استان‌های کشور تا سال ۱۴۰۰ زیر پوشش طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس قرار می‌گیرند.

به گفته وی، سال ۹۸ تعداد ۱۲ استان کشور زیر پوشش طرح فعال سازی معادن کوچک مقیاس قرار گرفتند و برآورد شده بود که تا پایان ۱۳۹۸ در مجموع ۵۰ معدن کوچک احیا شوند، اما سازمان ایمیدرو از فعال شدن تعداد ۱۴۶ معدن در پایان سال گذشته خبر داد.

سرقینی گفته بود، چنانچه به ازای فعال سازی هر معدن ۱۵ نفر مشغول بکار شوند، ایجاد اشتغال برای ۷۵۰ نفر در شکل ۵۰ معدن فراهم می شود.

بهرامن افزود: براساس مطالعات انجام شده اولیه بر روی یکهزار و ۸۰۰ معدن در کشور، برنامه احیای معادن مورد بررسی قرار گرفته و این حرکت نو در دولت دوازدهم محسوب می شود و نسخه ای که ضمن انجام سرمایه گذاری جدید، رونق تولید را به همراه دارد و پیامد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم حدود ۴۲۵ هزار نفر را به دنبال خواهد داشت.

براساس طرح احیای معادن کوچک مقیاس، فعال سازی ۵۰۰ معدن با میزان اشتغال ۲۵ هزار نفر پیش بینی شد، اما اکنون شیوع بیماری کرونا همه بخش های اقتصادی کشور، علاوه بر اجتماعی، فرهنگی و …راتحت تاثیر قرار داده است
رییس خانه معدن ایران تاکید کرد: فاکتور مهم در ارتباط با طرح احیای معادن کوچک مقیاس،  تکیه بر نقش صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی است که می تواند زمینه عینیت آن را فراهم سازد، بویژه برای ورود ماشین آلات نو و دست دوم معدنی که بدون آنها رونق فعالیت در بخش معدن محقق نخواهد شد.
ایران از نظر اکتشاف ۶۸ نوع ماده معدنی به لحاظ تنوع در جایگاه دهم جهانی قرار دارد و با شناسایی حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره اکتشافی که از این رقم بالغ بر ۴۰ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است، رتبه پانزدهم دنیا را از آن خود ساخته است.

احتمال افزایش نرخ کنسانتره سنگ آهن معادل ۲۱درصد شمش فولاد خوزستان

احتمال افزایش نرخ کنسانتره سنگ آهن معادل ۲۱درصد شمش فولاد خوزستان

در هفته جاری جلسه فولادسازان بزرگ و تولیدکنندگان سنگ آهن عمده در محل وزارت صمت برگزار میشود و طی آن، فرمول قیمت پیشنهادی سال ۱۳۹۹ برای #کنسانتره و #گندله و #آهن_اسفنجی بررسی و تصمیم گیری میشود

قیمت کنسانتره در ایران معادل ۱۶درصد شمش خوزستان است و بعنوان مقایسه، این رقم در چین در محدوده ۲۵درصد است … و لذا انتظار میرود خروجی کارگروه فوق، اصلاح قیمت کنسانتره به محدوده ۱۹درصد الی ۲۱درصد شود و به همان نسبت، اقدام به اصلاح قیمت گندله و اسفنجی گردد تا ضمن حفظ منافع سنگ آهنی ها، قدرت رقابتی فولادسازان در بازارهای جهانی حفظ شود

هدف گذاری افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی ذخیره مواد معدنی، استخراج و بهره برداری و توسعه صنایع معدنی در سال ۹۹

هدف گذاری افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی ذخیره مواد معدنی، استخراج و بهره برداری و توسعه صنایع معدنی در سال ۹۹

هدف گذاری افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی ذخیره مواد معدنی، استخراج و بهره برداری و توسعه صنایع معدنی در سال ۹۹/ تمدید خودکار مجوزهای معدنی تا پایان خرداد ۹۹/ تمدید سیستماتیک قرارداد مسئولین فنی معادن و همچنین پرداخت حقوق دولتی هم تا پایان خرداد صورت گرفت

ایران معدن؛‌ معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نامگذاری سال ۹۷ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان جهش تولید، گفت: بخش معادن و صنایع معدنی کشور یکی از حوزه های مهم و دارای ظرفیت برای جهش در طول سال ۹۹ است و در همین راستا هدف گذاری ما افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی ذخیره مواد معدنی، استخراج و بهره برداری و همچنین توسعه صنایع معدنی در سال جهش تولید است.

داریوش اسماعیلی افزود: در بخش معادن پتانسیل بسیار عظیم و نهفته ای وجود دارد که باید امسال آنها را بالفعل کنیم؛ عزم ما جزم است و با توجه به هماهنگی بسیار خوبی که بین این معاونت و سازمان ایمیدرو و همچنین تشکل‌های معدنی بخش خصوصی به وجود آمده است، دستیابی حداکثری به اهداف جهش تولید در این حوزه کاملاً امکان پذیر است.

وی ادامه داد: امسال افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی ذخیره مواد معدنی در سطح کشور در معاونت امور معادن و صنایع معدنی برنامه‌ریزی شده و در همین راستا و به همین میزان رشد در حوزه استخراج و بهره برداری را نیز دستور کار داریم.

اسماعیلی اضافه کرد: تولید فولاد و زنجیره فولاد کشور تا سال ۱۴۰۴ باید به ۵۵ میلیون تن برسد که در این خصوص، ما نیازمند تولید بیش از ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن هستیم که در سال ۹۸ این رقم به حدود ۱۰۰ میلیون تن رسیده بود و در سال ۹۹ باید این رقم را افزایش دهیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت تصریح کرد: در سال ۹۹ رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی صنایع معدنی نیز هدف گذاری شده و با توجه به اهمیت تامین مواد اولیه در زنجیره تولیدات صنایع معدنی، امیدواریم با تحقق برنامه ها بتوانیم ظرفیت های اسمی تعریف شده در صنایع معدنی را به ظرفیت‌های واقعی تبدیل کنیم.

اسماعیلی گفت: هم اکنون در تولید آهن اسفنجی، گندله و شمش تا ۲۵ درصد ظرفیت خالی در کشور وجود دارد و برنامه‌ریزی ما برای سال ۹۹ تکمیل این ظرفیت های خالی و بهره برداری کامل از فرصت های تولیدی صنایع معدنی در سطح کشور است که در این راستا حدود ۲۴ سیاست و اقدام مدنظر قرار گرفته که ذیل سه محور اصلی برنامه های معاونت امور معادن و صنایع معدنی، دنبال تحقق حداکثری اهداف تعریف شده هستیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا که بخشی از مسائل مرتبط با بخش معدن را تحت الشعاع قرار داده است، معاونت امور معادن و صنایع معدنی، در بخشنامه ای از سازمان های صمت استان ها درخواست نموده است مجوزهای مرتبط به این حوزه اعم از پروانه های اکتشاف و پروانه های بهره برداری را که سررسید آن ها پایان سال ۹۸ بوده است را تا پایان خردادماه سال ۹۹ به صورت سیستمی تمدید نمایند و نیازی به مراجعه حضوری ذینفعان به این سازمان ها جهت تمدید مجدد نیست.

اسماعیلی تاکید کرد: در بخشنامه تکمیلی که امروز ۲۴ ام فروردین ماه ۹۹ به استان ها ابلاغ کردیم تمدید قرارداد مسئولین فنی معادن و همچنین پرداخت حقوق دولتی نیز مشمول این تمدید سیستماتیک تا پایان خرداد ماه ۹۹ شده است و امیدواریم که تا آن زمان شاهد نابودی بیماری کرونا در کشور باشیم؛ در غیر این صورت برای ادامه روند امور در خردادماه تصمیم مقتضی را نیز خواهیم گرفت.